KORONAVIRUS A OBCHOD S DOUTNÍKY V USA

KORONAVIRUS A OBCHOD S DOUTNÍKY V USA

Ačkoliv podniky po celém světě zavírají a zprávy o koronaviru se každým zpravodajským cyklem množí, mnoho obchodů s doutníky zůstává i přes tuto dobu globální krize otevřených. Většina z nich uzavřela své salonky a omezila počet zaměstnanců, ale přesto zákazníkům umožňuje koupit si své oblíbené doutníky. Pro pár šťastlivců je to pořád byznys jako obvykle, jiní vyhlásili bankrot nebo se plně přeorientovali na internet. Jak s pandemií zápasí dýleři Montecristo, Corona a Davidoff?

New York

Redakční tým magazínu vyzpovídal severoamerické prodejce, aby zjistil, co dělají, aby udrželi dveře otevřené, jak dodávají doutníky svým zákazníkům a jak se jim daří dodržovat městské a státní regulace, které se neustále mění. V pátek v New Yorku, kde je v současnosti hlášeno více případů koronaviru než v kterémkoli jiném státě USA, nařídil guvernér Andrew Cuomo, aby 100 procent nepotřebné pracovní síly zůstalo doma. Tento mandát uzavřel obchody jako Matador Cigars na předměstí Long Islandu a Barclay-Rex v New Yorku. "Prošli jsme katastrofami jako vichřice Sandy a 11. září, ale tyto události byly jiné," řekla Vanessa Nastri, jejíž otec vlastní Barclay-Rex na dolním Manhattanu. "Měli bychom mít časovou osu, kdy se do New Yorku vrátí normálnost. Je to ale děsivé, protože se toho moc neví.“ O kus dál ve městě poblíž Grand Central Terminal Nat Sherman předběžně vyhlásil stav ohrožení a už ho uzavřel. „Zdravý byznys závisí na zdravých lidech a my jsme odhodláni plnit svou úlohu,“ řekl Michael Herklots, viceprezident Nat Sherman International Inc.. „Tento krátkodobý rozvrat nám snad umožní brzy znovu otevřít a vrátit se k dlouhodobé práci jako obvykle.“

Boston

Stále není známo, zda je přerušení krátkodobé či nikoli. V Bostonu se majitel firmy L.J. Peretti Stephen Willet nezdá tak optimistický. Jeho obchod je otevřený, ale řekl, že se obchody zpomalily. V obchodě začal pracovat v roce 1973 a tohle je nejpomalejší doba, které byl kdy svědkem. "Je to jako město duchů," řekl Willet. Zpomalení prodejů přirovnal k vichřici roku 78, kdy severovýchod ochromilo ohromující množství sněhu. "Tehdy bylo kolem víc lidí. Spousta z nich neměla žádné peníze, ale byli tady," řekl. Willet zavřel své malé místečko vzadu, kde si lidé mohli sednout a kouřit, zkrátil pracovní dobu a zavřel o tři hodiny dříve. „Ještě nemám tušení, co budu dělat o víkendu. Je to den za dnem."

New Hampshire

V jednom státě severně od New Hampshiru není situace tak pustá, alespoň podle Davida Garofala ne. Zatím se mu daří udržovat běžnou pracovní dobu ve svých třech pobočkách Kouřovny pro dva chlapy. Magazínu sdělil, že salonky jsou stále otevřené s asi 20 místy v každém salonku většinou obsazených, a dodal, že jeho obchod má nyní hodinový úklidový a dezinfekční cyklus. "Neustále zvoní telefon a lidé se ptají, jestli máme otevřeno a jestli je otevřený kuřácký salonek," řekl Garofalo. "Někdy je zákazník překvapený, ale rád to slyší. Prodej byl dobrý, není si na co stěžovat."

Pittsburgh

Mimo Pittsburgh na předměstí Bridgeville má Mame Kendall's Smoke Cigar Shop and Lounge stále otevřeno, ale zítra bude muset zavřít kvůli celostátně platnému povolení k uzavření nepodstatných podniků v Pensylvánii. "Dokončujeme úklidový projekt a pokusíme se nabídnout dodávku všem. Je to jediná možnost," řekl majitel. "Jde mi také o to, abych udržel své zaměstnance v práci. To je pro mě velmi důležité, i když mě to dostane do chudobince. Myjeme stěny, stropy atd. COVID je určitě tady. Nikdy jsem nic takového nezažil. Vlastně to asi nikdo živý neviděl. Od strachu k slzám jsem přešel k větě: ‚No, když už musíme omezit obchod, tak to pojďme pořádně vydrhnout.“

Pensylvánie

Na rozdíl od mnoha jiných států nemá Pensylvánie daň z tabáku, což z ní činí atraktivní domov nejen pro malé podniky, jako je Smoke Cigar Shop, ale i pro velké společnosti distribuující doutníky. Cigars International v Bethlehemu v Pensylvánii je největším americkým internetovým prodejcem prémiových doutníků, ale má také několik kamenných lokací, z nichž většinu tvoří prostorné megaobchody s velkými salonky a masivními zásobami. Má tři místa v Pensylvánii, známé jako Keystone State. Jeho salónky jsou zavřené, ale obchody jsou otevřené pro vyzvednutí u chodníku až do zítřka, kdy bude muset zavřít dveře spolu s většinou Pensylvánie. „Řídíme se mandáty, které zavedl stát a místní samosprávy,“ řekl Matt Cook, ředitel maloobchodních operací společnosti Cigars International, který dodal, že firma stále nabízí kursovou službu pro svou texaskou pobočku Dallas-Fort Worth.

Filadelfie

Je velký rozdíl mezi místy jako Betlém a většími městy jako Filadelfie, která má dvacetkrát víc obyvatel. V City of Brotherly Love byl Holt’s už kvůli vypuknutí viru nucen zavřít své maloobchodní prodejny pro nakupující a Ashton Cigar Bar pro zákazníky. Obchody ve Filadelfii zůstanou zavřené do 27. března. Dnes je poslední den, kdy se jezdí s dovážkami, což je služba, která se nabízí v lokalitě Townsend Road. Internetový objednávkový systém společnosti je stále funkční.

Severní Karolína

Dál na jih ve východních USA nebyl dopad tak silný a to se odráží i ve světě obchodu s doutníky. "Obchody šly v posledním týdnu skvěle ve všech lokalitách," řekl Craig Cass, majitel čtyř obchodů Tinderbox v Severní Karolíně. "Březen začínal pomalu, ale druhý týden burácel, jak lidé začali pracovat z domova a uvědomili si, že obecně může dojít k širšímu uzavření maloobchodu. Počet návštěv klesl, ale průměr online objednávek vzrostl dvakrát až třikrát.“ Cass však přišel o jeden ze svých obchodů, protože má jedno místo uvnitř obchodního centra, které bylo nuceno uzavřít. To samé se stalo Garymu Peshovi, majiteli Old Virginia Tobacco Co. Musel zavřít jeden ze svých obchodů umístěných v obchodním centru Fashion Centre v Pentagon City ve Virginii. Celé obchodní centrum bude uzavřeno nejméně do konce května, takže po celém státě zůstane pouze pět dalších tabákových provozoven otevřených pro podnikání. „Zbylých pět obchodů zůstane otevřených, pokud nás vláda nezavře,“ sdělil Pesh. "Naše skladové salonky zůstávají otevřené, ale zavedli jsme hyper-čisticí postupy, jako je setření všech držadel, pultů, židlí a zákaz, aby se zákazníci dotýkali doutníků, pokud si je nekoupí. Náš tým je v humidoru se všemi zákazníky, aby jim pomohl. Pořád k nám chodí kouřit lidé a podle doporučení je účast omezena na maximálně deset lidí najednou.“ Kromě toho, že zavřel jediný obchod, Pesh řekl, že obchody jsou stálé. "Došlo k nárůstu průměrných tržeb na účtenku," vysvětlil. "Možná se zásobují pro případ, že by jim zakázali cestovat. Vidíme tu nové tváře, většinou telegrafisty nebo ty, kteří tu uvízli."

Chicago

Chicago jako třetí nejlidnatější město v USA ztichlo. "Měli jsme otevřeno jako obvykle, ale dnes je v centru klid jako nikdy předtím. Je to jako zimní neděle. Venku nikdo není,“ řekl Billy O’Hara, majitel společnosti Jack Schwartz Importer sídlící v centru Chicaga. Zatímco osobní návštěvy jsou na ústupu, jeho zásilkový obchod je „mimo tabulky“, protože lidé se zásobují v očekávání dalších uzavírek. O’Hara se také chová, jako by se věci měly uzavřít. "Nevím, co mám čekat, jak to půjde dál," řekl. „Pracuji každou hodinu, každou minutu, jako bych po půlnoci už nemohl přijít do práce.  Jsem vděčný za každý prodej, který teď udělám.“ Přestože předpokládá, že se jedná o dlouhodobou událost, a říká, že „to hned tak nezmizí“, O’Hara se utěšuje tím, že jeho zákaznická základna je v porovnání s hospodářskou krizí před 12 lety obecně v dobré kondici. „Tohle není rok 2008. Firmy i jednotlivci mají lepší rozvahy. Jsou připraveni přečkat bouři.“

Missouri

Pokud jste náhodou pravidelným zákazníkem Outlaw Cigar Co. v Kansas City v Missouri, mějte na paměti, že existuje nové pravidlo: nesahejte na doutníky. Tedy pokud nevíte jistě, že je koupíte. Je to opatření, o kterém majitel Kendall Culbertson řekl, že ho nikdy předtím nemusel zavádět. "Podnikání v salonku bylo z velké části zrušeno," řekl, "ale pravidelní zákazníci, kteří si kupují několik doutníků najednou, nyní kupují krabice ve strachu, že bychom mohli náš podnik zavřít. Všechno je uklizené. Přístroj na kreditní karty, desky, klávesnice, kliky a tak dále. Mám v plánu udržet personál plně zaměstnaný po celou dobu této krize." Culbertson předpokládá, že se obchody do příštího týdne ztenčí na „téměř nic“, ale zdá se, že Las Vegas už tam je. Sin City se ponořilo do tmy ve středu, kdy nevadský guvernér Steve Sisolak nařídil uzavřít všechny nepodstatné obchody. "Všechno je teď zavřené nejméně na 30 dní," řekl Michael Frey, který vlastní několik obchodů v oblasti Las Vegas. Zájemci na poslední chvíli přispěchali před uzávěrkou. "Než jsme v poledne zavřeli, měli jsme spoustu práce."

Las Vegas

"Paralýza podnikání na Stripu je neskutečná a skličující," řekl Matt Arcella, majitel Davidoff Cigar Baru v Las Vegas a několika obchodů na Stripu. „Jako mnoho jiných komunit na celém světě si uvědomujeme potřebu těchto extrémních akcí. Nedostatek okamžité hospodářské podpory ze strany vlády však vytváří kolaterální epidemii, která má dopad na všechny. Děláme vše, co je v našich silách, abychom se postarali o náš tým po celou dobu uzavření. Převládá tradiční byrokracie: samé řeči a žádné činy.“

Kalifornie

S množstvím potvrzených případů koronaviru v Kalifornii (třetí největší v zemi) je tomu podobně i v Hollywood Cigars v Santa Monice, která byla nucena zavřít dveře kvůli celostátnímu příkazu, aby všichni Kaliforňané zůstali doma. Greg Shahbazian nazývá virus posledním prvkem dokonalé bouře. Jeho obchod se právě znovu otevřel na novém místě poté, co se nakrátko zavřel, aby se mohl přestěhovat, když město nařídilo jeho uzavření jak pro maloobchod, tak pro společenské aktivity. Podle vyhlášky by se mohla do odvolání znovu otevřít 1. dubna, ale není v tomto směru příliš optimistický. „Nevíme, zda k tomu dojde,“ řekl s tím, že virus narušil celou ekonomiku. "Doutníky nejsou základ. Lidé je nepotřebují mít." I když má podezření, že se podmínky mohou zhoršit, má pocit, že obchody se s tím musí vypořádat. "Možná se to nevrátí do normálu, ale mohlo by se to vrátit do normálu. Přál bych si, abychom na dva týdny všechno zavřeli, abychom zastavili šíření viru," řekl Vartan Seferian, majitel dvou velvyslaneckých Fine Cigars v Arizoně s obchody ve Phoenixu a Peorii. "Mé obchody jsou stále otevřeny, ale zkrátili jsme pracovní dobu v jedné lokalitě, kde máme bar."

Florida

Jeff Borysiewicz vlastní tři velké obchody na Floridě: jeden Davidoffův obchod v Tampě a tři velké obchody v oblasti Orlanda, ironicky nazvané Corona Cigar Co. "Všechny naše obchody, včetně barů, jsou otevřeny," uvedl v dopise zákazníkům. „Floridský guvernér Ron DeSantis vydal 17. března exekutivní příkaz, kterým zavřel všechny bary a noční kluby, které získávají více než 50 procent svých hrubých příjmů z prodeje alkoholických nápojů na 30 dní. Naštěstí všechny naše obchody spadají pod hranici 50 procent, takže všechny naše obchody a bary mohou dál podávat alkohol.“ Borysiewicz řekl, že prodej doutníků v obchodech sice trochu klesl, ale barový prodej „je úplně mimo. Objednávka je hotová. Jsem jen rád, že nejsme nuceni zavírat.“ „Bude existovat obrovské množství malých podniků, které tuto krizi nezvládnou a existuje obrovské množství Američanů, kteří žijí od výplaty k výplatě. Říct jim, aby si vzali dva týdny neplaceného volna, by mohlo znamenat vypnuté telefony a elektřinu a žádné peníze na nájem,“ dodal.

USA

Síť Casa de Montecristo, kterou vlastní společnost Tabacalera USA, se skládá z téměř 30 obchodů po celé zemi, z nichž některé jsou ve velkých metropolitních oblastech. "Od nynějška pracujeme podle jednotlivých států a dodržujeme exekutivní příkazy, které byly předány buď státem, nebo místní vládou," řekl Brad Winstead, generální ředitel Casa de Montecristo Inc. "V některých lokalitách musíme vzhledem k omezením fungovat jako záchytné parkoviště. Je to výzva řídit více akčních plánů, ale naštěstí se nám díky tomuto procesu podařilo udržet naše zaměstnance v práci a ve výdělku.“

New York City

Na severovýchodě Long Islandu v New Yorku se k situaci cynicky staví prodejce doutníků Boris Grossman. Vlastní tři obchody s doutníky Matador plus obchod Davidoff v Brooklynu a do nedělní noci bude muset všechny zavřít. "Děje se tohle," řekl. "Propustil jsem polovinu zaměstnanců, zbytek pracuje za poloviční plat. Zavřel jsem halovou část svých obchodů. Máme otevřeno jen pro obchody s občerstvením. Zmrazil jsem všechny platby u prodejce a zmrazil všechny platby u domácího. A stále přemýšlím, co udělá stát ohledně daně z prodeje a daně z OTP. Jinak je mi fantasticky.“

Maryland

Finniemu Helmuthovi se podařilo udržet The Humidour Cigar Shop otevřený v Cockeysville ve státě Maryland, ale stejně jako mnoho dalších prodejců, je servis omezený. "Ode dneška je náš obchod stále otevřený," řekla v pátek. "Zavřeme, až nás o to stát nebo federální úřad požádá." Kuřácké salonky v obchodě jsou zavřené, ale obchod je stále otevřený pro obchody s občerstvením i pro autoservis. "Můžeme dodávat přímo našim zákazníkům," dodal Helmuth. „Nikdy jsem nic takového neviděl a doufám, že moje dcera už nikdy nic podobného nezažije. Neznámé je velmi děsivé, ale mám víru a věřím, že naše země to zvládne a malé podniky budou časem opět vzkvétat."

 

FOTO: Shutterstock

zpět na výpis
Doprava zdarma
Při nákupou nad 1000 Kč

Doprava zdarma
Při nákupou nad 1000 Kč

Rychlé dodání
Do druhého dne

Rychlé dodání
Do druhého dne

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce